Údel vo vesmíre
Roztrpčujete Ťa tvoj údel vo vesmírnom celku? Potom si teda vybav v pamäti takéto možnosti: buď jestvuje prozreteľnosť alebo len vír atómov, a spomeň si na dôkazy o tom, že vesmír je vlastne štát.
Marcus Aurelius, Kniha IV-3
Keď sa ti niečo nepáči, keď ťa niečo hnevá alebo roztrpčuje, Marcus sebe (i nám) radí zastaviť sa a zamyslieť sa nad dvoma základnými pohľadmi na svet:
Buď existuje nejaký vyšší zmysel, akási "prozreteľnosť" (božský plán: inteligentný dizajn vesmíru), ktorá má svoje dôvody a vnútornú logiku
Alebo je svet len náhodným súhrnom atómov bez akéhokoľvek cieľa
V oboch prípadoch mám možnosť vybrať si postoj.
Ak jestvuje prozreteľnosť znamená to, že všetky životné ťažkosti majú akýsi vyšší zmysel. Ak je svet len náhodným zhlukom atómov, tak mi ostáva len zmieriť sa s tým. Sťažovanie sa nedáva zmysel ani v jednom prípade.
Keď Marcus hovorí o "dôkazoch", že vesmír je štát (teda jednotný systém), môže mať na mysli niekoľko vecí:
Poriadok a harmónia: Vesmír funguje podľa určitých zákonitostí, ktoré sú jasné a stále. Príroda má svoje rytmy, cykly a zákony, ktoré zaručujú, že všetko do seba zapadá. Pre stoikov to bol dôkaz o existencii racionálneho princípu alebo "logosu", ktorý všetko riadi.
Prírodné zákony: Stoici verili, že všetko v prírode funguje podľa princípov rozumu. Napríklad striedanie dňa a noci, ročné obdobia, zákony fyziky a biológie. Všetko v prírode má svoj zmysel a účel, čo podľa nich potvrdzuje, že vesmír nie je chaotický, ale skôr usporiadaný celok.
Vzájomná prepojenosť všetkých vecí: Stoici verili, že všetko vo vesmíre je prepojené a závislé jedno od druhého. Napríklad, ako jednotlivci tvoria spoločnosť a štát, tak aj jednotlivé časti vesmíru spolupracujú na vytvorení celkového vesmírneho poriadku.
P.S.: Medzi stoickým chápaním rozumu a naším súčasným vnímaním existuje podstatný rozdiel. Keď dnes niekto povie "buď racionálny" v zmysle "nekonaj emotívne", stoik by to chápal ako "konaj v súlade s prirodzeným poriadkom vesmíru, buď múdry a cnostný".